Przejdź do treści
Jak odrzucić spadek

Jak odrzucić spadek?

Spadek najczęściej kojarzy się nam z zyskiem. Czasami jednak długi spadkodawcy (a one też podlegają dziedziczeniu) są na tyle wysokie, że po prostu nie opłaca się przyjąć tego spadku. W takich sytuacjach można odrzucić spadek. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak odrzucić spadek, jakie są terminy i formalności.

Co grozi ojcu, który nie płaci alimentów?

Co grozi ojcu który nie płaci alimentów?

Bywają osoby, które pomimo nałożonego na nie obowiązku płacenia alimentów, nie wywiązują się z niego z najróżniejszych powodów. Oczywiście nie wszystkie przypadki muszą wynikać ze złej woli zobowiązanego, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z daleko idących konsekwencji zawinionego zachowania. Z artykułu dowiesz się co grozi ojcu który nie płaci alimentów.

Niegodność dziedziczenia

Niegodność dziedziczenia po zmianach w 2023 r.

Bywają takie sytuacje, że osoba, która ma odziedziczyć spadek po bliskim zmarłym, zachowywała się wobec zmarłego w sposób bardzo niestosowny. W takich przypadkach wydaje się nam po prostu niewłaściwe, żeby taka osoba miała odziedziczyć spadek. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się niegodność dziedziczenia.

wysokość odsetek od 4 października 2023 r. 

Nowa wysokość odsetek od 4 października 2023 r.

  • o prawie

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 4 października 2023 r. Rada podjęła decyzję o obniżeniu stopy referencyjnej NBP o 0,25 pkt proc., tj. do poziomu 5,75 %. Nowe stopy procentowe obowiązywać będą od dnia 4 października 2023 r. To druga decyzja o obniżeniu stóp procentowych po podwyżkach wprowadzonych w ramach tarczy antyinflacyjnej. Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na wysokość odsetek od 4 października 2023 r. 

dzień budowlańca

Dzień budowlańca – 25 września 2023 r.

Dzień Budowlańca – Życzenia od Kancelarii GC Adwokaci! Dziś świętujemy dzień tych niezwykłych ludzi, którzy swoją pracą i zaangażowaniem tworzą naszą przyszłość, kawałek po kawałku. Dla wszystkich budowlańców, bez których nie byłoby nowych domów, dróg czy miejsc pracy, życzymy ogromnej dawki energii i wytrwałości! Wasza praca jest kluczowa dla rozwoju naszej… Czytaj dalej »Dzień budowlańca – 25 września 2023 r.

Orły prawa

GC Adwokaci laureatami nagrody Orły Prawa 2023

Kancelaria GC Adwokaci została laureatem konkursu Orły Prawa 2023. Orły Prawa to prestiżowa nagroda, którą mogą się poszczycić jedynie najlepsze firmy. W tym konkursie kapitułą oceniająca są klienci. Co za tym idzie, ich werdykt jest najlepszym potwierdzeniem profesjonalizmu wykonywanych usług. Nagroda przyznawana jest na podstawie ocen wystawionych przez klientów. Do grona Orłów mogą przystąpić tylko firmy o najwyższych ocenach.

Nowa wysokość odsetek od 7 września 2023 r.

Nowa wysokość odsetek od 7 września 2023 r.

  • o prawie

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 6 września 2023 r. Rada podjęła decyzję o obniżeniu stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., tj. do poziomu 6,00 %. Nowe stopy procentowe obowiązywać będą od dnia 7 września 2023 r. To pierwsza decyzja o obniżeniu stóp procentowych po podwyżkach wprowadzonych w ramach tarczy antyinflacyjnej. Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na wysokość odsetek od 7 września 2023 r. 

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka po zmianach w 2023 r.

Spadek najczęściej kojarzy się nam z zyskiem. Czasami jednak długi spadkodawcy (a one też podlegają dziedziczeniu) są na tyle wysokie, że po prostu nie opłaca się przyjąć tego spadku. W takich sytuacjach można odrzucić spadek. O ile jednak odrzucenie spadku przez osobę dorosłą jest proste, o tyle odrzucenie spadku w imieniu dziecka wymaga dopełnienia dodatkowych formalności.

Plakat wyborczy zawieszony bez zgody

Plakat wyborczy zawieszony bez zgody właściciela nieruchomości

Kampania wyborcza tegorocznych wyborów parlamentarnych wkracza w decydujący etap. Walka o głosy wyborców trwa nie tylko w mediach i Internecie, ale także w dobrze znany, tradycyjny sposób – poprzez rozwieszanie plakatów wyborczych. Niejednokrotnie działania takie podejmowane są bez zgody właściciela nieruchomości. Co zrobić jeśli na naszej nieruchomości znajduje się plakat wyborczy zawieszony bez zgody jej właściciela?

Kto dziedziczy

Kto dziedziczy gdy nie było testamentu?

Dziedziczenie ustawowe to ważny aspekt prawa dotyczący przekazywania majątku po zmarłym w przypadku braku testamentu lub jego nieważności. W naszym artykule przyjrzymy się polskiemu systemowi dziedziczenia ustawowego, omówimy zasady tego kto dziedziczy, kolejność spadkobierców oraz związane z tym aspekty prawne.

6 Krakowskie Forum Karnistyczne

6 Krakowskie Forum Karnistyczne z GC Adwokaci

Nasz adwokat dr Marcin Chowaniec 16 czerwca 2023 r. uczestniczył w 6. Krakowskim Forum Karnistycznym. To prestiżowe wydarzenie, organizowane przez Katedrę Prawa Karnego UJ i Krakowski Instytut Prawa Karnego, odbywa się teraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i połączone jest z uroczystościami wręczenia Księgi Jubileuszowej prof. Zbigniewowi Ćwiąkalskiemu.Forum… Czytaj dalej »6 Krakowskie Forum Karnistyczne z GC Adwokaci

google-site-verification=p6NFRIeHfil2n-mzrjf1fwL4THXXH3SdsBDxOuhYos8