Przejdź do treści
czy testament można podważyć

Czy testament można podważyć?

Testament to dokument, który pozwala na przekazanie swojego majątku po śmierci. Wydaje się, że jest to prosta sprawa, jednak w rzeczywistości testament może być przedmiotem wielu sporów i kontrowersji. Czasami pojawia się pytanie, czy testament jest ważny i czy można go podważyć. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy testament można podważyć.

adwokat Alicja Gradowska

Sukces Kancelarii

Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu adwokat Alicja Gradowska, udało nam się doprowadzić do waloryzacji wynagrodzenia dla wykonawcy realizującego budowę w ramach zamówienia publicznego. Podwyższenie wynagrodzenia wyniosło ponad 1,5 miliona złotych!

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?

W czasach kryzysu coraz częściej spotykamy się z problemem niepłacących dłużników. Z opóźnieniach w płatnościach spotykają się nie tylko firmy, ale także osoby fizyczne. W takich sytuacjach konieczne może się okazać skorzystanie z drogi prawnej aby odzyskać taką wierzytelność. Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?

Powstanie Sąd Rejonowy w Czeladzi

Powstanie Sąd Rejonowy w Czeladzi

  • o prawie

Od 1 lipca 2023 r. powstanie Sąd Rejonowy w Czeladzi.  Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 listopada 2022 r. utworzony został w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Sosnowcu – Sąd Rejonowy w Czeladzi. Nowy Sąd Rejonowy w Czeladzi obejmie swoją właściwością część miejscowości, które dotychczas objęte były właściwością Sądu Rejonowego w… Czytaj dalej »Powstanie Sąd Rejonowy w Czeladzi

Nowa wysokość odsetek od 8 września 2022 r.

Nowa wysokość odsetek od 8 września 2022 r.

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 7 września 2022 r. Rada podjęła decyzję o podniesieniu stopy referencyjnej NBP o 0,25 pkt proc., tj. do poziomu 6,75 %. Nowe stopy procentowe obowiązywać będą od dnia 8 września 2022 r. To kolejna decyzja o podniesieniu stóp procentowych od czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii. Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na wysokość odsetek od 8 września 2022 r. 

wysokość odsetek od 8 lipca 2022 r.

Nowa wysokość odsetek od 8 lipca 2022 r.

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 7 lipca 2022 r. Rada podjęła decyzję o podniesieniu stopy referencyjnej NBP o 0,5 pkt proc., tj. do poziomu 6,50 %. Nowe stopy procentowe obowiązywać będą od dnia 8 lipca 2022 r. To kolejna decyzja o podniesieniu stóp procentowych od czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii. Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na wysokość odsetek od 8 lipca 2022 r. 

wysokość odsetek od 9 czerwca 2022 r. 

Nowa wysokość odsetek od 9 czerwca 2022 r.

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 8 czerwca 2022 r. Rada podjęła decyzję o podniesieniu stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., tj. do poziomu 6,00 %. Nowe stopy procentowe obowiązywać będą od dnia 9 czerwca 2022 r. To kolejna decyzja o podniesieniu stóp procentowych od czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii. Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na wysokość odsetek od 9 czerwca 2022 r. 

Obowiązek lekarza przeprowadzenia badania pacjenta przed zabiegiem

Obowiązek lekarza przeprowadzenia badania pacjenta przed zabiegiem

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 lutego 2017 r. wydanym w sprawie o sygn. akt III KK 226/16 stwierdził, że lekarz nie może poprzestać na przyjęciu od pacjenta wywiadu co do przebytych chorób i operacji także wtedy, gdyby pacjent zapewniał, że był i jest zdrowy. Obowiązek lekarza przeprowadzenia badania pacjenta przed zabiegiem obejmuje zarówno badanie  podmiotowe jak i przedmiotowe pacjenta.

skarga nadzwyczajna

Skarga nadzwyczajna

Skarga nadzwyczajna ma stanowić narzędzie do walki z rażąco niesprawiedliwymi orzeczeniami, opartymi na błędnie zinterpretowanych przepisach, sprzecznych z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego istotnych ustaleniach sądu. omawiamy najważniejsze aspekty skargi nadzwyczajnej.

rażące naruszenie prawa

Czy rażące naruszenie prawa wystarczy, aby uchylić prawomocny wyrok w ramach kontroli nadzwyczajnej?

W zamyśle projektodawcy, celem skargi nadzwyczajnej jest przywrócenie elementarnego ładu prawnego poprzez wyeliminowanie z obrotu prawnego orzeczeń, które naruszają Konstytucję, rażąco naruszają prawo oraz pozostają w oczywistej sprzeczności z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego. Czy rażące naruszenie prawa wystarczy, aby uchylić prawomocny wyrok w ramach kontroli nadzwyczajnej?

wysokość odsetek od 6 maja 2022 r.

Nowa wysokość odsetek od 6 maja 2022 r.

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 5 maja 2022 r. Rada podjęła decyzję o podniesieniu stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., tj. do poziomu 5,25 %. Nowe stopy procentowe obowiązywać będą od dnia 6 maja 2022 r. To kolejna decyzja o podniesieniu stóp procentowych od czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii. Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na wysokość odsetek od 6 maja 2022 r. 

wysokość odsetek od 7 kwietnia 2022 r.

Nowa wysokość odsetek od 7 kwietnia 2022 r.

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 6 kwietnia 2022 r. Rada podjęła decyzję o podniesieniu stopy referencyjnej NBP o 1 pkt proc., tj. do poziomu 4,5 %. Nowe stopy procentowe obowiązywać będą od dnia 7 kwietnia 2022 r. To kolejna decyzja o podniesieniu stóp procentowych od czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii. Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na wysokość odsetek od 7 kwietnia 2022 r.

Ochrona czasowa - Ukraina

Ochrona czasowa – Ukraina

24 lutego 2022 r. rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły na szeroką skalę inwazję na Ukrainę. W rezultacie znaczne części terytorium Ukrainy stanowią obecnie obszar konfliktu zbrojnego, z którego uciekły lub uciekają tysiące ludzi. W konsekwencji Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o objęciu wysiedleńców ochroną tymczasową. 

Ćwierćfinały IV. edycji Potyczek Prawnych: Grupa C

Ćwierćfinały IV. edycji Potyczek Prawnych: Grupa C

Znamy drugiego półfinalistę IV edycji wojewódzkiego międzyszkolnego konkursu Potyczki prawne – jest nim I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Mysłowicach. W dniu 15 marca 2020 r. odbyły się rozgrywki grupy C w ćwierćfinałach IV. edycji konkursu Potyczki Prawne.  Wyniki W Grupie C o wejście do półfinału rywalizowały ze sobą I… Czytaj dalej »Ćwierćfinały IV. edycji Potyczek Prawnych: Grupa C

Założenie działalności gospodarczej przez Ukraińca

Założenie działalności gospodarczej przez Ukraińca

W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę konieczne stało się udzielenie pomocy tysiącom mieszkańcom Ukrainy. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa stanowi próbę rozwiązania związanych z tym problemów. Dzięki ustawie założenie działalności gospodarczej przez Ukraińca stało się niezwykle proste.

Jak zatrudnić uchodźców z Ukrainy

Jak zatrudnić uchodźców z Ukrainy?

W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę konieczne stało się udzielenie pomocy tysiącom mieszkańcom Ukrainy. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa stanowi próbę rozwiązania związanych z tym problemów. Przewidziana ustawą ułatwiona droga do podjęcia pracy pozwoli na szybkie podjęcie pracy przez obywateli Ukrainy.

Legalizacja pobytu Ukraińca w Polsce

Legalizacja pobytu Ukraińca w Polsce

W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę konieczne stało się udzielenie pomocy tysiącom mieszkańcom Ukrainy. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa stanowi próbę rozwiązania związanych z tym problemów. Legalizacja pobytu Ukraińca w Polsce to najważniejsza kwestia regulowana przez tą ustawę.