Przyjęty przez polski parlament pakiet ustaw zwany Tarczą Antykryzysową wraz z jej rozszerzeniem tzw. Tarczą Antykryzysową 2.0 przewiduje różnorodne środki pomocy przedsiębiorcom w okresie epidemii. Jednym ze sposobów pomocy przedsiębiorcom jest świadczenie postojowe dla części osób samozatrudnionych oraz wykonujących umowy cywilnoprawne. Aby skorzystać ze świadczenia postojowego należy złożyć odpowiedni wniosek. Przedstawiamy oficjalne wzory wniosków o świadczenie postojowego.
Ogólne warunki uzyskania świadczenia postojowego
Świadczenie postojowe przysługuje osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, zwanej dalej „osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą” lub wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowę o dzieło, zwane dalej „umową cywilnoprawną”, jeżeli osoba ta nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.
Świadczenie postojowe przysługuje osobom zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli są obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej lub cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, odpowiednio przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.
Wniosek dla osoby samozatrudnionej
Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą świadczenie postojowe przysługuje jeżeli rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 lutego 2020 r. i nie zawiesiła prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz jeżeli przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc lub zawiesiła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 stycznia 2020 r.
- płatnik opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne (tzw. samozatrudnienie)
- działalność pozarolnicza
- prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r.
- brak innych tytułów ubezpieczenia
- obywatelstwo polskie, UE, EFTA lub legalny pobyt na terenie Polski
- przychód niższy o 15 % niż w miesiącu poprzedzającym złożenia wniosku
Wniosek dla osoby wykonującej umowę cywilnoprawną
Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje jeżeli umowa cywilnoprawna została zawarta przed dniem 1 lutego 2020 r. a przychód z umowy cywilnoprawnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
- umowa cywilnoprawna
- brak innych tytułów ubezpieczenia
- obywatelstwo polskie, UE, EFTA lub legalny pobyt na terenie Polski
- umowa zawarta przed 1 lutego 2020 r.
- przychód z tytułu umowy cywilnopranwej w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie był niższy niż 1 299,99 zł i wyższy niż 15 681 zł
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o zwolnienie od składek należy złożyć osobiście w placówkach ZUS wrzucając wypełniony wniosek do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu, listownie – listem poleconym wysłanym za pośrednictwem Poczty Polskiej a także przez portal PUE ZUS.
- osobiście w placówce ZUS
- listownie
- portal PUE ZUS
ADWOKAT
Założyciel i partner w Kancelarii GC Adwokaci. Specjalizuje się w obsłudze kontraktów budowlanych i prawie zamówień publicznych. Prowadzi również sprawy cywilne, w szczególności z zakresu prawa umów, prawa rzeczowego i spadkowego.