Przejdź do treści

GC Adwokaci

Zmiana terminu finału konkursu Potyczek prawnych

Leksio - nieoficjalna maskotka konkursu potyczki Prawne

Z przykrością informujemy, że w związku z obecnością koronawirusa w Polsce finał drugiej edycji “Potyczek prawnych” wyznaczony na 7 kwietnia 2020 r. nie odbędzie się. Nowy termin zostanie ustalony i podany do wiadomości po ustabilizowaniu się sytuacji.

W finale udział wezmą uczniowie I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach oraz  IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu. Finał organizowany będzie w Wyższa Szkoła Humanitas. W toku finału uczniowie zmierzą się ze sobą w wygłaszaniu mów obrończych w trzech różnych stanach faktycznych.

Kazus 1

Kolizja dwóch samochodów na skrzyżowaniu. Sprawcy postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku w ruchu lądowym (art. 177 § 1 w zw. z art. 157 § 1 k.k.). W trakcie procesu okazało się, że sędzia i pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej byli kiedyś małżeństwem. Co dalej?

Kazus 2

Kredyt wziąć łatwo, spłacić znacznie trudniej. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy na skutek utraty pracy brak jest środków na uregulowanie kolejnych rat. Zarzut postawiony oskarżonej to oszustwo (art. 286 § 1 k.k.). Bank upiera się, że co najmniej w zamiarze ewentualnym. Co dalej? 

Kazus 3

Wakacyjny romans Katarzyny zakończył się postawieniem zarzutu płatnej protekcji (art. 230 § 1 k.k.). Wbrew zapewnieniom, Mateusz nie był potrzebującym pomocy przedsiębiorcą, a funkcjonariuszem operacyjnym CBA. Czy jednak doszło do popełnienia przestępstwa? Jak poradzą sobie z tą sprawą obrońcy Katarzyny?