W każdy pozstępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wykonawca musi spełnić szereg wymogów dotyczących zarówno braku podstaw do wykluczenia, udziału w postępowaniu. Jakich dokumentów może żądać zamawiający od wykonawcy na potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia wykonawcy?
Potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia
W celu potwierdzenia braku podstaw wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może żądać następujących podmiotowych środków dowodowych:
- informacji z Krajowego Rejestru Karnego Informacja z Krajowego Rejestru Karnego powinna być wystawiona nie wcześniej niż 6 miesięcy przed jej złożeniem.
- oświadczenia wykonawcy, w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy, o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 1076 i 1086), z innym wykonawcą, który złożył odrębną ofertę, ofertę częściową lub wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, albo oświadczenia o przynależności do tej samej grupy kapitałowej wraz z dokumentami lub informacjami potwierdzającymi przygotowanie oferty, oferty częściowej lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu niezależnie od innego wykonawcy należącego do tej samej grupy kapitałowej;
- informacji z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, w zakresie art. 108 ust. 2 ustawy, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do tego rejestru, sporządzonej nie wcześniej niż 3 miesiące przed jej złożeniem;
- zaświadczenia właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków i opłat, w zakresie art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy, wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed jego złożeniem, a w przypadku zalegania z opłacaniem podatków lub opłat wraz z zaświadczeniem zamawiający żąda złożenia dokumentów potwierdzających, że odpowiednio przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert wykonawca dokonał płatności należnych podatków lub opłat wraz z odsetkami lub grzywnami lub zawarł wiążące porozumienie w sprawie spłat tych należności;
- zaświadczenia albo innego dokumentu właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub właściwego oddziału regionalnego lub właściwej placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, w zakresie art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy, wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed jego złożeniem, a w przypadku zalegania z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne wraz z zaświadczeniem albo innym dokumentem zamawiający żąda złożenia dokumentów potwierdzających, że odpowiednio przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert wykonawca dokonał płatności należnych składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne wraz odsetkami lub grzywnami lub zawarł wiążące porozumienie w sprawie spłat tych należności;
- odpisu lub informacji z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w zakresie art. 109 ust. 1 pkt 4 ustawy, sporządzonych nie wcześniej niż 3 miesiące przed jej złożeniem, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji;
Zamawiający może żądać zamiast części dokumentów wskazanych wyżej może także ograniczyć się do zażądania od wykonawcy stosowanego oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia z udziału w przetargu z wyżej wskazanych przyczyn.
Jakich dokumentów może żądać zamawiający
Zamawiający może żądać od wykonawcy, który polega na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej podmiotów udostępniających zasoby na zasadach określonych w art. 118 ustawy PZP oraz innych podwykonawców przedstawienia podmiotowych środków dowodowych dotyczących tych podmiotów, potwierdzających, że nie zachodzą wobec tych podmiotów podstawy wykluczenia z postępowania.
Gdzie znaleźć informację o wymaganych dokumentach?
Nie w każdym postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego wymagane będą wszystkie wskazane wyżej dokumenty. Zamawiający może bowiem samodzielnie określić zakres wymaganych dokumentów. Informację o tym jakie dokumenty będą wymagane w konkretnym postępowaniu znaleźć można w treści ogłoszenia o zamówieniu oraz SWZ.
Jakich dokumentów może żądać zamawiający
W odniesieniu do dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu często nie będzie możliwe precyzyjne wskazanie przez zamawiającego konkretnych dokumentów. W takim przypadku wykonawca powinien samodzielnie zdecydować jakie dokumenty przedstawić aby najpełniej wykazać przed zamawiającym spełnienie warunków działu w przetargu.
Podstawa prawna
Jakich dokumentów może żądać zamawiający
Problemu jakich dokumentów może żądać zamawiający od wykonawcy reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz.U. 2020 poz. 2415)
ADWOKAT
Założyciel i partner w Kancelarii GC Adwokaci. Specjalizuje się w obsłudze kontraktów budowlanych i prawie zamówień publicznych. Prowadzi również sprawy cywilne, w szczególności z zakresu prawa umów, prawa rzeczowego i spadkowego.