Przejdź do treści

GC Adwokaci

Nowy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców

Od 24 lipca 2020 r. zleceniobiorcy mogą samodzielnie, we własnym imieniu składać wnioski o świadczenie postojowe. W tym celu ZUS udostępnił już nowy wniosek o świadczenie postojowe – formularz RSP-CZ w platformie PUE.

Nowy wniosek o świadczenie postojowe - dla kogo?

W ramach tarczy antykryzysowej 4.0 wprowadzono nowy wniosek o świadczenie postojowe – formularz RSP-CZ. Mogą z niego skorzystać zleceniobiorcy, którym zleceniodawca odmówi złożenia wniosku. Dostarczenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych możliwe jest jedynie drogą elektroniczną. W myśl zmian wprowadzonych Tarczą 4.0, w sytuacji gdy zleceniodawca odmówi złożenia wniosku o przyznanie świadczenia postojowegozleceniobiorca będzie miał możliwość samodzielnego wnioskowania. Wystarczy, że złoży we własnym imieniu stosowny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Aby to zrobić musi jednak spełnić kilka warunków:

Wniosek RSP-CZ tylko elektronicznie

Zleceniobiorcy zainteresowani wnioskowaniem o świadczenie postojowe na nowych zasadach, będą musieli założyć konto w PUE. Złożenie wniosku RSP-CZ będzie możliwe wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Nie będzie już możliwe, jak miało to miejsce dotychczas, złożenie tradycyjnego, papierowego wniosku drogą pocztową, ani w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.