15 października każdego roku przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Celem tego święta jest uświadamianie ludziom, że wiele sporów można rozwiązać bez konieczności występowania na drogę sądową. Analizujemy zalety i wady mediacji.
Międzynarodowy Dzień Mediacji
Czym jest mediacja?
Mediacja jest sposobem pozasądowego załatwiania sporów. Polega na wypracowywaniu przez skonfliktowane strony kompromisu w obecności i przy pomocy mediatora. Postępowanie mediacyjne jest szybsze i tańsze w stosunku do postępowania sądowego. Mediacja jest dopuszczalna i zalecana również w wypadku gdy sprawa już jest na etapie sądowym. W wypadku wypracowania kompromisu jeż na etapie sądowym strony zawierają ugodę sądową a część poniesionych opłat sądowych podlega zwrotowi.
Kiedy warto przystąpić do mediacji
Mediacja przydaje się wszędzie tam gdzie możliwe jest rozwiązanie sporu za pomocą ugody. W szczególności bywa przydatna w sprawach rodzinnych i majątkowych. Coraz częściej jest wybierana jako rozwiązanie przy rozwodzie, separacji czy ustalaniu kontaktów z dzieckiem. Eksperci podkreślają, że polubowne rozwiązanie konfliktów związanych z rozwodem ma szczególne znaczenie dla dobra dzieci.
Nie zawsze jednak mediacja jest możliwa. Istnieje szereg typów spraw, które nie mogą być rozwiązane ugodowo. Przykładem może być sprawa o ubezwłasnowolnienie czy sprawa o zasiedzenie. Mediacja nie będzie również możliwa gdy jedna ze stron nie zgadza się na mediację – mediacja jest bowiem dobrowolna.
Adwokat w mediacji
Skoro mediacja jest sposobem pozasądowego rozwiązywania sporów to czy podczas mediacji przydaje się adwokat lub radca prawny? Oczywiście, rolą profesjonalnego pełnomocnika w mediacji jest prowadzenie klienta, wskazywanie jego prawnych możliwości czy skutków wypracowywanych ustaleń.
W postępowaniu mediacyjnym przyjmuje się, że pełnomocnik nie zastępuje klienta. Klient rozmawia bowiem bezpośrednio z drugą stroną sporu. Zdarzają się jednak sytuacje gdy zastępowana strona nie potrafi bądź nie może prowadzić rozmów w swoim imieniu. W takich sytuacjach pełnomocnik może zastąpić swojego klienta przy mediacji.
Międzynarodowy Dzień Mediacji
Obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji odbywają się w kilkunastu krajach na czterech kontynentach od roku 2005. Święto przypadające w każdy trzeci czwartek października zainicjowane zostało przez Association for Conflict Resolution (Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów). W 2006 roku oficjalny patronat nad świętem objęło Światowe Forum Mediacji (World Mediation Forum) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca mediatorów oraz organizacje i ośrodki mediacyjne z całego świata.
ADWOKAT
Założyciel i partner w Kancelarii GC Adwokaci. Specjalizuje się w obsłudze kontraktów budowlanych i prawie zamówień publicznych. Prowadzi również sprawy cywilne, w szczególności z zakresu prawa umów, prawa rzeczowego i spadkowego.