Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Pieniądze z programu Dobry Start -300 zł – przyznawane są raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. Pieniądze z programu nie przysługują na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. Program Dobry Start nie obejmuje szkół wyższych – w związku z tym pieniądze nie przysługują rodzicom studentów.
Od 2019 roku wsparcie z programu przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Pieniądze z programu są zwolnione z opodatkowania. To oznacza, że rodzina otrzyma świadczenie w pełnej wysokości.