Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudne doświadczenie, a dodatkowe wyzwania pojawiają się, gdy mieszkamy za granicą, a nasz bliski pozostał w Polsce. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu młodych ludzi decyduje się na emigrację w poszukiwaniu lepszych perspektyw, takie sytuacje stają się coraz bardziej powszechne. Oprócz żalu po stracie, musimy również zmierzyć się z formalnościami związanymi ze sprawami spadkowymi. Pojawia się więc pytanie: Czy można załatwić sprawy spadkowe mieszkając za granicą?
Jakie sprawy trzeba załatwić?
Po śmierci bliskiej osoby trzeba załatwić kilka formalności związanych ze spadkiem. Pierwszym krokiem jest decyzja, czy chcemy spadek przyjąć, czy go odrzucić. Na podjęcie tej decyzji mamy 6 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie złożymy żadnego oświadczenia, uznaje się, że przyjęliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością za długi. Następnie konieczne jest ustalenie, kto i w jakiej części dziedziczy po zmarłym, czyli stwierdzenie nabycia spadku. Jeśli spadkodawca zostawił testament, koniecznie będzie jego formalne otwarcie i ogłoszenie. Gdy jest więcej niż jeden spadkobierca, ostatnim krokiem będzie dział spadku, czyli rozdzielenie go pomiędzy wszystkich uprawnionych zgodnie z ich udziałami.
Czy można załatwić sprawy spadkowe mieszkając za granicą
Spadkobierca powinien też pamiętać o konieczności złożenia deklaracji podatkowej – zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (formularz SD-Z2 lub SD-3). W przypadku formularza SD-Z2 pamiętać należy o 6 miesięcznym terminie na jego złożenia. Przekroczenie terminu powoduje bowiem utratę ulgi podatkowe.
Czy można załatwić sprawy spadkowe mieszkając za granicą
Jednodniowy przyjazd
Jednym ze sposobów załatwienia spraw spadkowych dla osoby mieszkającej za granicą jest krótki wyjazd do Polski. Wiele formalności można załatwić podczas jednej wizyty u notariusza. Ważne jest jednak, aby dobrze zaplanować taki przyjazd. Należy wcześniej umówić spotkanie z notariuszem, na którym powinni stawić się wszyscy spadkobiercy (zarówno ustawowi, jak i testamentowi), oraz przygotować potrzebne dokumenty, w szczególności odpisy aktów stanu cywilnego.
Sprawa zdalna
ADWOKAT
Założyciel i partner w Kancelarii GC Adwokaci. Specjalizuje się w obsłudze kontraktów budowlanych i prawie zamówień publicznych. Prowadzi również sprawy cywilne, w szczególności z zakresu prawa umów, prawa rzeczowego i spadkowego.