Złożenie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej wymaga zachowania pewnych szczególnych warunków formalnych odwołania. Jakie warunki powinno słaniać odwołanie do KIO? Co się dzieje gdy odwołanie do KIO takich warunków nie spełnia? Czy braki formalne odwołania do KIO powodują automatyczne odrzucenie odwołania?
Wymogi formalne odwołania do KIO
Prawo zamówień publicznych przewiduje pewne szczególne elementy, które powinny zostać zawarte w każdym odwołaniu do KIO. Brak tych elementów stanowi braki formalne odwołania. Odwołanie do KIO musi zawierać:
- dane odwołującego - imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej odwołującego oraz imię i nazwisko przedstawiciela (przedstawicieli);
- nazwę i siedzibę zamawiającego, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej zamawiającego;
- numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub NIP odwołującego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania albo posiada go nie mając takiego obowiązku;
- numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku - numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP odwołującego niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania;
- określenie przedmiotu zamówienia;
- wskazanie numeru ogłoszenia w przypadku zamieszczenia w Biuletynie Zamówień Publicznych albo publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej;
- wskazanie czynności lub zaniechania czynności zamawiającego, której zarzuca się niezgodność z przepisami ustawy, lub wskazanie zaniechania przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia lub zorganizowania konkursu na podstawie ustawy;
- zwięzłe przedstawienie zarzutów;
- żądanie co do sposobu rozstrzygnięcia odwołania;
- wskazanie okoliczności faktycznych i prawnych uzasadniających wniesienie odwołania oraz dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności;
- podpis odwołującego albo jego przedstawiciela lub przedstawicieli;
- wykaz załączników.
Ponadto prawo zamówień publicznych zakłada obowiązek dołączenia do odwołania pewnych dokumentów. Ich brak również stanowi brak formalny odwołania. Obowiązkowo do odwołania do KIO należy zatem dołączyć:
- dowód uiszczenia wpisu od odwołania w wymaganej wysokości;
- dowód przekazania odpowiednio odwołania albo jego kopii zamawiającemu;
- dokument potwierdzający umocowanie do reprezentowania odwołującego.
Czym są braki formalne odwołania do KIO?
Braki formalne odwołania do KIO to nic innego jak brak jednego lub kilku obligatoryjnych elementów wskazanych wyżej. Pamiętać należy, że braki formalne oznaczają całkowity brak jednego z obligatoryjnych elementów odwołania. W sytuacji gdy zarzuty, uzasadnienie, dowody lub żądanie co prawda zawarte zostały w odwołaniu ale tylko częściowo (wykonawca pominął część z nich), to nie możemy mówić o brakach formalnych.
Nie wszystkie uchybienia odwołania do KIO stanowią braki formalne. Nieprawidłowe oznaczenie odwołania lub inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania mu biegu i rozpoznania przez Izbę.
braki formalne odwołania do KIO
Skutki braków formalnych odwołania do KIO
Odwołanie podlega rozpoznaniu, jeżeli nie zawiera braków formalnych oraz uiszczono wpis w wymaganej wysokości. Jeżeli odwołanie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, braku pełnomocnictwa lub braku dowodu uiszczenia wpisu w terminie do dnia upływu terminu do wniesienia odwołania, Prezes Izby wzywa odwołującego, pod rygorem zwrócenia odwołania, do poprawienia lub uzupełnienia odwołania lub złożenia dowodu uiszczenia wpisu lub dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego, w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie powinno zawierać stosowne pouczenie.
braki formalne odwołania do KIO
W przypadku doręczenia odwołującemu wezwania do uzupełnienia braków formalnych wcześniej niż na 3 dni przed upływem terminu do wniesienia odwołania, odwołujący może uzupełnić dowód uiszczenia wpisu najpóźniej do upływu terminu do wniesienia odwołania.
Gdy braki formalne nie zostały uzupełnione
W przypadku nieuiszczenia wpisu w terminie oraz po bezskutecznym upływie terminu do uzupełnienia braków formalnych odwołania Prezes Izby zwraca odwołanie w formie postanowienia. Odwołanie zwrócone nie wywołuje skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. O zwrocie odwołania Prezes Izby informuje zamawiającego, przesyłając odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem.
braki formalne odwołania do KIO
Na orzeczenie Izby oraz postanowienie Prezesa Izby o zwrocie odwołania stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu. Skargę wnosi się do Sądu Okręgowego w Warszawie – sądu zamówień publicznych, za pośrednictwem Prezesa Izby, w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia Prezesa Izby.
ADWOKAT
Założyciel i partner w Kancelarii GC Adwokaci. Specjalizuje się w obsłudze kontraktów budowlanych i prawie zamówień publicznych. Prowadzi również sprawy cywilne, w szczególności z zakresu prawa umów, prawa rzeczowego i spadkowego.